Czym różni się pożyczka pozabankowa na raty od kredytu bankowego?

Chcąc sfinansować większe inwestycje, czy zakup kosztownych dóbr często sięgamy po zewnętrzne źródło finansowania w postaci pożyczki lub kredytu.

Wśród najbardziej popularnych wymienić trzeba pożyczki ratalne, oferowane przez pozabankowe instytucje finansowe oraz kredyty bankowe. To właśnie po nie najchętniej sięgają klienci, potrzebujący dodatkowego zastrzyku gotówki.

Choć obie formy finansowania mogą wydawać się podobne, to tylko pozory. Jeśli chcesz wiedzieć jakie są kluczowe różnice pomiędzy pożyczką pozabankową na raty a kredytem bankowym, koniecznie przeczytaj nasze podpowiedzi.

Ilość formalności

Wnioskując o pożyczkę ratalną w pozabankowej instytucji finansowej potrzebujesz jedynie dowodu osobistego, telefonu komórkowego oraz własnego konta w banku o czym pisaliśmy w artykule: Chcesz wziąć pożyczkę – przygotuj odpowiednie dokumenty. Chcąc zaciągnąć pożyczkę musisz przedstawić pożyczkodawcy swoje dane osobowe oraz wskazać stałe źródło dochodu. Co ważne, źródło dochodu nie musi być potwierdzone zaświadczeniem od pracodawcy. Wypełnienie wniosku nie trwa dłużej niż kilka minut, a jego weryfikacja odbywa się niezwykle szybko. Co ważne, umowę z pozabankową instytucją finansową możesz zawrzeć elektronicznie, bez konieczności ręcznego podpisywania dokumentów.

W przypadku kredytu bankowego wypełnienie wniosku trwa z reguły zdecydowanie dłużej. Oprócz podstawowych danych osobowych wymagane będzie również zadeklarowanie swoich miesięcznych zobowiązań kredytowych, kosztów życia, czy wskazanie liczby osób na utrzymaniu.

Bank może poprosić Cię o dostarczenie zaświadczenia o dochodach, a w szczególnych sytuacjach mogą być potrzebne także dodatkowe dokumenty.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu bankowego, niezbędnym może okazać się zawarcie umowy w formie pisemnej. Zależy to przede wszystkim od rodzaju kredytu o jaki ubiega się wnioskodawca, liczby wnioskodawców, sposobu złożenia wniosku oraz wysokości kredytu.

Granica wieku pożyczkobiorcy

O pożyczkę ratalną w firmie Super Rata mogą starać się osoby, które skończyły 21 rok życia. Górna granica wieku to aż 80 lat, co daje ogromną szansę na otrzymanie pieniędzy również seniorom. W przypadku kredytu bankowego zbyt wysoki oraz zbyt niski wiek potencjalnego pożyczkobiorcy często stają się powodem odmownej decyzji kredytowej.

Szybkość weryfikacji wniosku

Decydując się na skorzystanie z usług firmy pożyczkowej możesz otrzymać pieniądze już w ciągu kilkunastu minut! Szybka Rata jest firmą, która słynie z ekspresowego tempa rozpatrywania wniosków, czym zyskała sobie sympatię i przychylność tysięcy zadowolonych klientów.

W przypadku banku weryfikacja wniosku może potrwać od kilku godzin do kilku dni. Wszystko zależy tutaj od konkretnego banku, wysokości kredytu, ilości dostarczonych dokumentów i indywidualnych czynników.

Sprawdzanie rejestrów BIK i BIG

Weryfikując zdolność kredytową potencjalnego klienta, banki dokładnie sprawdzają zasoby Biura Informacji Kredytowej oraz rejestry Biur Informacji Gospodarczej (BIGInfo Monitora, Rejestru Dłużników ERIF czy Krajowego Rejestru Długów).

Super Rata, podobnie jak inne firmy pożyczkowe również wysyła zapytanie do Biura Informacji Kredytowej, weryfikuje rejestry Biur Informacji Gospodarczej – BIGInfo Monitora, Rejestru Dłużników ERIF i Krajowego Rejestru Długów.

Maksymalna wysokość pożyczki

Korzystając z usług firmy Super Rata możesz pożyczyć maksymalnie 6000 zł. Kwotę tę możesz spłacać przez minimalnie 12, a maksymalnie 30 miesięcy. Dzięki temu dostosujesz miesięczną wysokość raty do własnych możliwości finansowych. Co ważne, w przypadku pożyczki ratalnej pożyczkodawca nie będzie wymagał od Ciebie żadnych dodatkowych dokumentów, poręczeń i zabezpieczeń.

W zależności od szczegółów konkretnej oferty kredytowej, bank może zaproponować Ci kwotę nawet kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że w przypadku tak wysokich kredytów niezbędne jest zazwyczaj dostarczenie bankowi zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach, nierzadko kredytobiorca wymaga również dodatkowych zabezpieczeń w postaci np. poręczenia lub zastawu bankowego.

Koszty pożyczki

Koszty pożyczki ratalnej w pozabankowej instytucji finansowej są nieco wyższe niż koszty towarzyszące zaciągnięciu kredytu w banku. Ogromnym profitem, który nierzadko rekompensuje wyższe opłaty jest szybkość weryfikacji wniosku i ekspresowy przelew. W przypadku konieczności sfinansowania nieplanowanych wydatków często nie mamy możliwości czekania na decyzję kredytową w banku. Pozabankowe pożyczki ratalne będą więc świetnym rozwiązaniem zawsze wtedy, kiedy pieniądze potrzebne są na już.

Możliwość wcześniejsze spłaty

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki ratalnej w pozabankowej instytucji finansowej, warto przeanalizować możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania. W zależności od konkretnej firmy sytuacja może wyglądać kompletnie inaczej.

W przypadku kredytów bankowych sytuacja ta jest regulowana zapisami umowy z konkretnym bankiem. Często zdarza się, że kredytobiorca może bezpłatnie w całym okresie obowiązywania umowy dokonać wcześniejszej spłaty części lub całości zobowiązania. Istnieją również sytuacje, w których wcześniejsza, bezkosztowa spłata kredytu jest możliwa dopiero po upływie określonego czasu od jego zaciągnięcia.

Możliwość odstąpienia od umowy

Korzystając z usług firmy Super Rata masz prawo, bez podania przyczyny, odstąpić od umowy pożyczki ratalnej w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia. Aby odstąpić od umowy, powinieneś złożyć oświadczenia na piśmie, na adres korespondencyjny pożyczkodawcy lub na adres kontaktowy, wskazany na jego stronie internetowej.

W takiej sytuacji pożyczkobiorca jest zobowiązany zwrócić pożyczkodawcy kwotę pożyczki ratalnej wraz z odsetkami. Zwrot powinien nastąpić na rachunek bankowy pożyczkodawcy, nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu.

Ich kwota  w stosunku dziennym wynosi 0,027%.

W przypadku kredytu bankowego również masz możliwość odstąpienia od umowy kredytowej. Dla przykładu – w przypadku kredytu zaciągniętego w mBanku, aby to zrobić musisz złożyć pisemne oświadczenie w placówce banku lub wysłać je pocztą na adres podany w umowie.

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, twoim obowiązkiem będzie zwrot do banku kwoty wypłaconego kredytu wraz z odsetkami.  Bank naliczy je za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia jego zwrotu do banku. Termin na zwrot kredytu wraz z odsetkami wynosi maksymalnie 30 dni, licząc od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.