Kategorie

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego – czy to możliwe?

Przelewy wykonywane z pomocz kont bankowych i bankowości elektronicznej obecnie są coraz bardziej popularne. Przesyłanie pieniędzy z konta na konto jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Czasem jednak, zanim wyślemy pieniądze na konto inne osoby, warto zweryfikować, czy na pewno mamy do czynienia z odpowiednimi danymi.

Dlaczego lepiej sprawdzić właściciela konta?

Niedawna ustawa traktująca o usługach płatniczych pozwala na dokonywanie przelewów bez podawania innych danych, poza numerem konta bankowego. Banki nie mają żadnego obowiązku porównywać danych z faktycznymi informacjami o odbiorcy. Jest to z jednej strony znaczne ułatwienie, a z drugiej nieco utrudnienie. Taki brak danych zwiększa ryzyko omyłkowego wysłania pieniędzy do całkowicie innej osoby, a także daje to możliwość oszustom wyłudzania pewnych sum.

Weryfikacja właściciela konta bankowego jest szczególnie zalecana w przypadku, jeśli:

  • Robisz zakupy po raz pierwszy w sklepie internetowym i dotąd nie miałeś okazji go poznać,
  • Korzystasz z platform zakupowych oraz serwisów ogłoszeniowych, które pozwalają na transakcje kartami poza serwisem,
  • Chcesz wesprzeć potrzebujących, którzy zbierają środki na pewien cel, jednak nie znasz dokładnie organizatorów.

Sprawdzanie skrupulatne jest także zalecane, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i jesteś zmuszony przelewać duże sumy pieniędzy.

Jak ustalić dane właściciela konta bankowego?

Nie jest łatwo wysłać pieniądze na zły numer konta. Dwie cyfry kontrolne znajdujące się na samym początku numeru konta stanowią swego rodzaju algorytm dotyczący wszystkich pozostałych. Jeśli omyłkowo wpiszemy złą cyfrę w numerze, bank może się upomnieć o poprawę. Całkowicie inaczej wygląda jednak sytuacja, jeśli takie konto, o zmienionej jednej cyfrze faktycznie istnieje i nie należy do osoby, do której powinny dotrzeć przelewane pieniądze. Jeśli przez przypadek wyślemy pewną kwotę innej osobie, jak można ustalić jej tożsamość?

Niestety, nie jest to łatwe przez wzgląd na przepisy. Jedynym rozwiązaniem jest szybki kontakt z bankiem. Jeśli zorientujemy się bardzo szybko, bank może anulować wysłany przelew. W innym przypadku, jeśli przelew już wyszedł z banku, instytucja ta może wystosować specjalną prośbę o zwrot pieniędzy.

W przypadku firm odszukanie właściciela numeru konta jest łatwiejsze, gdyż wielu przedsiębiorców umieszcza swoje rachunki w Internecie. Warto więc skopiować błędny numer i wkleić w wyszukiwarkę Google. Jeśli szczęście nam dopisze, znajdziemy właściciela i będziemy mogli wystosować samodzielnie prośbę o zwrot należności.

Sprawdzanie konta podczas pobierania pożyczki

Firmy pożyczkowe, które udzielają pożyczek online, bardzo często weryfikują swoich klientów. Pierwszym sposobem jest prośba o przelanie 1 gr lub 1 zł na konto pożyczkodawcy. Wtedy firmie udzielającej pożyczek wyświetlają się dane nadawcy i z łatwością można je zweryfikować. Innym sposobem, dedykowanym głównie bankom i instytucjom finansowym jest taka aplikacja jak Kontomatik, która pozwala na sprawdzenie danych właściciela konta oraz historii transakcji.