Kategorie

Pożyczka dla wolnych zawodów – jak uzyskać?

Banki, choć uważa się, że dają kredyty jedynie osobom, które mogą dokładnie udokumentować swoje zarobki, tak naprawdę są bardziej otwarte na współpracę z ludźmi. Tradycyjne banki opierają się nie tylko na zarobkach, ale również na typach zawodów, jakie mogą być wykonywane przez zainteresowanych kredytem klientów. Zaufanie mają głównie do specjalistów. Dla jakich wolnych zawodów banki są przychylniejsze?

Wolne zawody – czym są?

Wbrew pozorom, nie jest łatwo dokładnie określić, czym dokładnie są wolne zawody. Ani w Internecie, ani w żadnych przepisach nie można znaleźć żadnej ściśle zobrazowanej formułki. Można jednak samodzielnie opracować definicję. Zazwyczaj wolny zawód kojarzy się z pracą na własny rachunek, bez ścisłej umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. Często wolny zawód utożsamiany jest również z zawodem zaufania publicznego. Reprezentanci tych zawodów mogą mieć własne zrzeszenia krajowe, a ponadto uczestniczą w przypadku realizacji interesów publicznych. Do takich zawodów mogą należeć: lekarze, położne, notariusz, adwokat, tłumacz, rzeczoznawca budowlany, księgowy, architekt, agent ubezpieczeniowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta, makler papierów wartościowych i wiele innych.

Polityka tradycyjnych banków, a wolne zawody

Tradycyjny banki często posiadają swoje własne listy zawodów, dla których mają więcej zaufania, niż dla tradycyjnych klientów. Są one często aktualizowane i upubliczniane. Banki chętnie nawiązują współpracę z przedstawicielami wolnych zawodów, głównie chodzi tutaj o takie prestiżowe zawody, jak radca prawny czy stomatolog. Na takich stanowiskach ryzyko braku spłaty kredytu jest bardzo niskie.

Kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów – jak uzyskać?

Dla wolnych zawodów banki głównie oferują kredyty gotówkowe. Zazwyczaj ich wysokość nie przekracza 200 tysięcy złotych, które należy spłacić w ciągu 10 lat. W przypadku kredytu dla wolnych zawodów, można liczyć na znacznie mniejszą liczbę formalności. Zwiększone zaufanie sprawia, że wystarczy okazać dowód osobisty oraz potwierdzenie o wysokości dochodów uzyskiwanych każdego miesiąca.

Pożyczkę dla przedstawiciela wolnego zawodu najłatwiej uzyskać drogą elektroniczną. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie konkretnego banku. Po jego przesłaniu zadzwoni konsultant, który przeprowadzi z osobą zainteresowaną dalszą część procesu.

Z pewnością podczas takiej rozmowy będziesz zmuszony okazać dokument potwierdzający możliwość wykonywania danego zawodu, dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający uzyskiwane dochody –  w takim wypadku może to być albo wyciąg z konta bankowego, albo zeznanie PIT z poprzedniego roku podatkowego.

Zalety kredytu dla wolnych zawodów oraz wady

Jak w przypadku każdej innej pożyczki, kredyt dla wolnych zawodów posiada zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim można tutaj wymienić znaczne ułatwienia w przypadku procesu kredytowego oraz ograniczenie liczby formalności. Niskie koszty uzyskania finansowania oraz darmowe usługi finansowe to kolejny walor tego rodzaju kredytu. Jednak opcja ta ma również swoje wady. Główne ograniczenie to liczba wolnych zawodów – nie każdy prawdziwie wolny zawód może skorzystać z tej opcji w każdym banku, ponieważ każda placówka może mieć inne ograniczenia wolnych zawodów.

Inne formy finansowania dla wolnych zawodów

Jeśli nie jesteś przekonany co do wzięcia kredytu gotówkowego w banku jako przedstawiciel wolnego zawodu, lub po prostu żaden bank nie chce udzielić Tobie pożyczki, mimo, że uprawiasz wolny zawód, skuś się na pożyczkę ratalną pozabankową. Obecnie w instytucjach pozabankowych możesz uzyskać finansowanie nawet to 60 tys. bez zbędnych formalności i zaświadczeń możesz uzyskać finansowanie bez wychodzenia z domu nawet w 15 minut. Najkorzystniejsze oferty na rynku znajdziesz w naszym rankingu