Przelew weryfikacyjny. Co to jest i po co go dokonujemy?

Z przelewem weryfikacyjnym mamy do czynienia przy wnioskowaniu o pożyczkę online. Jest to jeden z wymogów i warunków stawianych przez pożyczkodawcę o czym więcej przeczytasz w artykule: Chcesz wziąć pożyczkę – przygotuj odpowiednie dokumenty. Czy jest to czynność niezbędna przy procesie zaciągania pożyczki?

Najpierw zastanówmy się po co firmy pożyczkowe stosują przelew weryfikacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, przelew jest zaświadczeniem, że osoba, która wnioskuje o pożyczkę podała swoje prawdziwe dane. Kiedy nasz przelew dociera do instytucji pożyczkowej otrzymuje ona nie tylko symboliczną kwotę, która zazwyczaj wynosi 1 grosz, ale także dane osoby do której należy konto. Jeżeli dane będą identyczne jest to potwierdzenie tożsamości osoby, która wypełniła formularz, a także tego, że dane te zostały zweryfikowane przez bank. Dlatego, jeżeli wypełniamy wniosek na swoje nazwisko, musimy wykonywać taki przelew wyłącznie z prywatnego konta bankowego. Transakcja dokonana z innego konta, takiego jak konto firmowe lub współdzielone z inną osobą, nie potwierdzi naszej tożsamości, przez co wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony. Taki sposób sprawdzania pomaga zapobiec zaciąganiu pożyczek na czyjeś nazwisko i oszustwom.

1 warunek przelewu weryfikacyjnego

Warto też zaznaczyć, że przelew weryfikacyjny możemy wykonać tylko za pomocą bankowości online lub bankowości mobilnej. Nie ma możliwości realizacji takiego przelewu np. na poczcie. Przelew weryfikacyjny jest wymagany tylko podczas pierwszego wnioskowania o pożyczkę, stały klient nie musi za każdym razem potwierdzać swoich danych za pomocą przelewu.

Jeżeli wszystkie etapy potwierdzania tożsamości przejdą pomyślnie, otrzymamy gotówkę na to samo konto, z którego wysłaliśmy przelew weryfikacyjny.

Bądź czujny! Sprawdzaj firmy przed wysłaniem przelewu. Muszą mieć dane kontaktowe oraz numer KRS na swojej stronie internetowej. W razie wątpliwości można też sprawdzić pożyczkodawcę w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Pamiętaj, ostrożności nigdy za wiele. Lepiej się zabezpieczyć, niż ponosić konsekwencje kradzieży danych osobowych.

Alternatywa dla przelewu weryfikacyjnego, są aplikacje webowe, takie jak KontoConnect, GroszConnect oraz Instantor. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie parabanki wykorzystują te technologie, co zawęża nasz wybór.